Genel

Promosyon Nedir ?

İşletmeler ve firmalar tarafından ücretsiz verilmekte olan tanıtım ürünleri, kalem, tişört, çakmak ve benzeri birçok ürünün üzerinde firma veya ürün ile ilgili baskı işlemi yapıldıktan sonra dağıtılan ücretsiz ürünlere promosyon denmektedir. Promosyonların amaçları değişkenlik göstermektedir.

Kimi zaman firma bilinirliğini arttırarak markalaşma yolunda ilerleyebilmek amacı ile dağıtılan promosyonlar, kimi zaman bir ürün veya hizmetin pazarlamasında teşvik görevi görmesi açısından tercih edilmektedirler. Özellikle ilaç firmaları tarafından tercih edilmekte olan promosyon ürünler, diğer firmalarca izlenen ve gerilla satış stratejisi adı altında yürütülen pazarlama taktiğinde aktif rol oynamaktadırlar.

En çok tercih edilen promosyon ürünler kalem, çakmak, ajanda, defter ve tişörtlerdir. Promosyon ürünler üzerine firma logosu, firma ismi yerleştirilmekte ve böylelikle bu ürünleri kullanan kişiler girdikleri çeşitli ortamlarda firmanın reklamını yapmaktadır. Bu tip promosyon ürünler yalnızca firma ve ürün tanıtımlarında kullanılmamaktadır elbette. Kimi zaman bir seminer veya toplantıya katılanlara birer hatıra maksadıyla verilen promosyonlar, kimi zaman da bir kulüp veya birliğin üyelerine de özel hediyeler olarak sunulmaktadır.

Firmalar için reklam ve tanıtım son derece önemlidir. Bir firma tarafından sunulan ürün veya hizmetin mümkün olduğunca geniş bir kitleye tanıtılması, müşteri portföyünün genişlemesi ve sektördeki yeri açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda reklam firmaları birçok çözüm sunmaktadır. Kataloglar, afişler ve web siteleri başta olmak üzere birçok tanıtım ve reklam yöntemi bulunmaktadır.

Promosyonlar da bu reklam ve tanıtım yöntemlerinden birisi olmalarının yanı sıra, firmanın prestijini arttıran ve bilinirlik derecesini yükselten bir tanıtım yöntemidir. Özellikle insanların karşılarına farklı alanlarda çıkan firma adının bilinçaltında olumlu bir şekilde yerleşmesi konusunda promosyonlar önemli ve özel bir yer oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir